DECA competition includes three levels: district, state, and international. Each competitor chooses to compete in one of four career clusters: Marketing, Business Management & Administration, Hospitality & Tourism, or Finance. Choosing topics within each career cluster, all participants compete in two role plays and a cluster test. Students also have the option to participate in projects that focus on professionalism within writing, as well as presentation and public speaking skills. Members may receive medals for each part of the event (role plays and/or tests) as well as place in their event to advance on to the next level of competition.
Congratulations To:
2022 DECA International Participants
Personal Financial Literacy
Hunter St. Louis
Principals of Finance
Brody Kowieski
Emerging Leader Conference
Kylie Gechas, Bryan Glover, & Jason Zheng
Hunter St. Louis
Principals of Finance
Brody Kowieski
Emerging Leader Conference
Kylie Gechas, Bryan Glover, & Jason Zheng
2022 DECA State Results
Medalists
Principals of Finance
Greyson Gremban: Event Test Medal
Full Service Restaurant Management
Jason Zheng: Event Test Medal
Hotel & Lodging Management
Madeline Hetland: Role Play 1 Medal
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Principals of Finance
Brody Kowieski: Event Test Medal, 2nd Place
Personal Financial Literacy
Hunter St. Louis: Event Test Medal, Overall All Series Finalists
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA - 1st place
Trick or Can
Chapter Campaign
Membership Campaign
Wisconsin Gold Chapter
2022 DECA Districts Results
Automotive Marketing
AJ Gillespie: Role Play 1 medal, Event Test medal, Overall Series Finalists
Economics Test
Hutner St. Louis, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Maria Heck & Aubry Younker: Role Play 1 medal
Hotel and Lodging
Madeline Hetland: Overall Series Finalist
Personal Financial Literacy
Hunter St. Louis: Role Play 1 medal, 3rd Place
Principals of Finance
Greyson Gremban: Role Play 1 medal
Brody Kowieski: Role Play 1 medal, Event Test medal, 3rd Place
Principals of Marketing
Aiden Ostermann: Event Test medal
Restaurant Services
Jason Zheng: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Retail Marketing
Jayson Fairfield: Event Test Medal, Overall Series Finalist
AJ Gillespie: Role Play 1 medal, Event Test medal, Overall Series Finalists
Economics Test
Hutner St. Louis, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Maria Heck & Aubry Younker: Role Play 1 medal
Hotel and Lodging
Madeline Hetland: Overall Series Finalist
Personal Financial Literacy
Hunter St. Louis: Role Play 1 medal, 3rd Place
Principals of Finance
Greyson Gremban: Role Play 1 medal
Brody Kowieski: Role Play 1 medal, Event Test medal, 3rd Place
Principals of Marketing
Aiden Ostermann: Event Test medal
Restaurant Services
Jason Zheng: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Retail Marketing
Jayson Fairfield: Event Test Medal, Overall Series Finalist
2021 DECA State Results
Medalists
Retail Management
Lilli Bishop: Role Play 1 Medal - 9th Place
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Community Service Project
Ashleigh Hull, Kaylee Brown, Makenzie Denny - 3rd Place
Buying & Merchandising TDM
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry - 6th Place
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA
Trick or Can
Chapter Campaign
Retail Management
Lilli Bishop: Role Play 1 Medal - 9th Place
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Community Service Project
Ashleigh Hull, Kaylee Brown, Makenzie Denny - 3rd Place
Buying & Merchandising TDM
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry - 6th Place
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA
Trick or Can
Chapter Campaign
2021 DECA Districts Results
Accounting
Brynlie Kuhn: Role Play 1 medal, 3rd Place
Apparel & Accessories
Diego Durate: Role Play 1 medal, Overall Series Finalists
Buying & Merchandising Team
Gwyn Lowry & Abbey Henrichs: Role Play 1 medal, Event Test Medal, 2nd Place
Economics Test
Gwyn Lowry, Overall Series Finalists
Abbey Henrichs, Overall Series Finalists
Quick Service Restaurant
Makenzie Denny: Role Play 1 medal, 2nd Place
Julia Burke: Role Play 1 medal, Event Test medal, Overall Series Finalists
Retail Marketing
Lilli Bishop: Role Play medal, 4th Place
Brynlie Kuhn: Role Play 1 medal, 3rd Place
Apparel & Accessories
Diego Durate: Role Play 1 medal, Overall Series Finalists
Buying & Merchandising Team
Gwyn Lowry & Abbey Henrichs: Role Play 1 medal, Event Test Medal, 2nd Place
Economics Test
Gwyn Lowry, Overall Series Finalists
Abbey Henrichs, Overall Series Finalists
Quick Service Restaurant
Makenzie Denny: Role Play 1 medal, 2nd Place
Julia Burke: Role Play 1 medal, Event Test medal, Overall Series Finalists
Retail Marketing
Lilli Bishop: Role Play medal, 4th Place
2020 DECA International Participants
Hospitality Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra
Accounting
Izzy Javerkampf
Aspire Leader Conference
Ashleigh Hull
Thrive Leader Conference
Makenzie Denny, Kaylee Brown, Kendra Durkee, & Kylie Gechas
Valerie Dalka & Carmen Ibarra
Accounting
Izzy Javerkampf
Aspire Leader Conference
Ashleigh Hull
Thrive Leader Conference
Makenzie Denny, Kaylee Brown, Kendra Durkee, & Kylie Gechas
2020 DECA State Results
Medalists
Buying & Merchandising Team
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry: Event Test
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Hospitality Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: 2nd Place
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA
Trick or Can
Membership Campaign
Chapter Campaign
Wisconsin Gold Chapter
Buying & Merchandising Team
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry: Event Test
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Hospitality Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: 2nd Place
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA
Trick or Can
Membership Campaign
Chapter Campaign
Wisconsin Gold Chapter
2020 DECA Districts Results
Accounting
Izzy Haverkampf: Role Play 1 medal
Buying & Merchandising Team
Gwyn Lowry & Abbey Henrichs: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test Medal, 1st Place
Economics Test
Valerie Dalka, Overall Series Finalists
Abbey Henrichs, Overall Series Finalists
Carmen Ibarra, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test Medal, 1st Place
Personal Financial Literacy
Lilli Bishop: Role Play 1 medal
Quck Service Restaurant
Makenzie Denny: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Sports & Entertainment Marketing
Alexis Engelking: Event Test medal
Travel & Tourism Team
Kaylee Brown & Ashley Hull: Role Play 1 Medal
Izzy Haverkampf: Role Play 1 medal
Buying & Merchandising Team
Gwyn Lowry & Abbey Henrichs: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test Medal, 1st Place
Economics Test
Valerie Dalka, Overall Series Finalists
Abbey Henrichs, Overall Series Finalists
Carmen Ibarra, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test Medal, 1st Place
Personal Financial Literacy
Lilli Bishop: Role Play 1 medal
Quck Service Restaurant
Makenzie Denny: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Sports & Entertainment Marketing
Alexis Engelking: Event Test medal
Travel & Tourism Team
Kaylee Brown & Ashley Hull: Role Play 1 Medal
2019 International Participants
Community Service Project
Kaylee Brown, Abby Krueger, & Emma Wendt
Hospitality Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra
Aspire Leader Conference
Zoe Lewallen
Thrive Leader Conference
Alexis Denny, Sabrina Fus, Lily Eternicka, & Ashleigh Hull
Kaylee Brown, Abby Krueger, & Emma Wendt
Hospitality Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra
Aspire Leader Conference
Zoe Lewallen
Thrive Leader Conference
Alexis Denny, Sabrina Fus, Lily Eternicka, & Ashleigh Hull
2019 DECA State Results
Medalists
Buying & Merchandising Team
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry: Event Test
Hotel & Loding
Abby Krueger: Role Play 1 & Role Play 2
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Community Service Project Event
Kaylee Brown, Abby Krueger, & Emma Wendt: 5th Place
Hospitality Team Decision Making
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: 1st Place
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA
Trick or Can
Membership Campaign
Chapter Campaign
Wisconsin Gold Chapter
National Diamond Chapter
Buying & Merchandising Team
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry: Event Test
Hotel & Loding
Abby Krueger: Role Play 1 & Role Play 2
Finalists - advancing to International Career Development Conference and Competition
Community Service Project Event
Kaylee Brown, Abby Krueger, & Emma Wendt: 5th Place
Hospitality Team Decision Making
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: 1st Place
Chapter Awards:
Community Service Campaign
Acts of Kindness, General Contributions to Charity
100 Hours
MDA
Trick or Can
Membership Campaign
Chapter Campaign
Wisconsin Gold Chapter
National Diamond Chapter
2019 DECA Districts Results
Automotive Services
Emma Wendt: Role Play 1 medal, Overall Series Finalists
Buying & Merchandising Team
Gwyn Lowry & Abbey Henrichs: Role Play 1 medal, Event Test Medal, 2nd Place
Economics Test
Valerie Dalka, Overall Series Finalists
Makenzie Denny, Overall Series Finalists
Abbey Henrichs, Overall Series Finalists
Carmen Ibarra, Overall Series Finalists
Abby Krueger, Overall Serises Finalists
Daisy Ortiz, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: Role Play 1 medal, Event Test Medal, 1st Place
Hotel & Lodging
Abby Krueger: Role Play 1 medal, Role Play 2 meda, Event Test Medal, 3rd Place
Human Resources
Alexis Denny: Role Play 1 medal
Marketing Management Team
Grace Heck & Hunter Hicks: Event Test Medal, Overall Series Finalists
Principals of Marketing
Makenzie Denny: Event Test medal, Overall Series Finalists
Quck Service Restaurant
Makenzie Denny: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Sports & Entertainment Marketing Team
Izzy Haverkampf & Kendra Durkee: Role Play 1, Role Play 2, 3rd Place
Emma Wendt: Role Play 1 medal, Overall Series Finalists
Buying & Merchandising Team
Gwyn Lowry & Abbey Henrichs: Role Play 1 medal, Event Test Medal, 2nd Place
Economics Test
Valerie Dalka, Overall Series Finalists
Makenzie Denny, Overall Series Finalists
Abbey Henrichs, Overall Series Finalists
Carmen Ibarra, Overall Series Finalists
Abby Krueger, Overall Serises Finalists
Daisy Ortiz, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: Role Play 1 medal, Event Test Medal, 1st Place
Hotel & Lodging
Abby Krueger: Role Play 1 medal, Role Play 2 meda, Event Test Medal, 3rd Place
Human Resources
Alexis Denny: Role Play 1 medal
Marketing Management Team
Grace Heck & Hunter Hicks: Event Test Medal, Overall Series Finalists
Principals of Marketing
Makenzie Denny: Event Test medal, Overall Series Finalists
Quck Service Restaurant
Makenzie Denny: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Sports & Entertainment Marketing Team
Izzy Haverkampf & Kendra Durkee: Role Play 1, Role Play 2, 3rd Place
2018 DECA State Results
Medalists
Hotel and Lodging
Abby Krueger: Role Play medal, 5th Place
Finalists (Advancing on to International Career Development Conference)
Community Service Project Event
Abby Krueger & Lauren Rosendahl: 6th Place
Hotel and Lodging
Abby Krueger: Role Play medal, 5th Place
Finalists (Advancing on to International Career Development Conference)
Community Service Project Event
Abby Krueger & Lauren Rosendahl: 6th Place
2018 DECA Districts Results
Accounting
Mason Hageny: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, 1st Place
Apparel and Accessories Marketing
Lauren Rosendahl: Role Play 1 medal, Role Play 2 meda, Event Test medal, 1st Place
Buying & Merchandising Team
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry: Role Play 2 medal, Even Test medal, 2nd Place
Economics Test
Mason Hageny: Overall Series Finalist
Scott Fox: Overall Series Finalist
Alec Lowrey: Overall Series Finalist
Food Marketing
Daisy Ortiz: Role Play 2 medal, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Karyn Roberts & Katrina Schnoor: Event Test medal
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: Role Play 1 medal, Event Test medal
Hotel and Lodging
Abby Krueger: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place
Human Resources
Samantha Bullard: Role Play 2 medal, Overall Series Finalist
Personal Financial Literacy
Ellen Padgett: Role Play 1 medal, Event Test medal, 1st Place
Mathew Herman: Event Test medal, Overall Series Finalist
Restaurant Services
Jonus Sabani: Role Play 1 medal, Event Test medal, Overall Series Finalists
Retail Marketing
Natasha Wacker: Role Play 2 medal
Sports & Entertainment Marketing
Jacob Mahner: Role Play 2 medal
Sports & Entertainment Team
Scott Fox & Jared Fabich: Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Markus Johnson & Owen White: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 1st Place
Travel and Tourism Team
Alex Lowry & Ashley Adams: Role Play 1 medal, Even Test medal, Overall Series Finalists
Mason Hageny: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, 1st Place
Apparel and Accessories Marketing
Lauren Rosendahl: Role Play 1 medal, Role Play 2 meda, Event Test medal, 1st Place
Buying & Merchandising Team
Abbey Henrichs & Gwyn Lowry: Role Play 2 medal, Even Test medal, 2nd Place
Economics Test
Mason Hageny: Overall Series Finalist
Scott Fox: Overall Series Finalist
Alec Lowrey: Overall Series Finalist
Food Marketing
Daisy Ortiz: Role Play 2 medal, Overall Series Finalists
Hospitality Marketing Team
Karyn Roberts & Katrina Schnoor: Event Test medal
Valerie Dalka & Carmen Ibarra: Role Play 1 medal, Event Test medal
Hotel and Lodging
Abby Krueger: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place
Human Resources
Samantha Bullard: Role Play 2 medal, Overall Series Finalist
Personal Financial Literacy
Ellen Padgett: Role Play 1 medal, Event Test medal, 1st Place
Mathew Herman: Event Test medal, Overall Series Finalist
Restaurant Services
Jonus Sabani: Role Play 1 medal, Event Test medal, Overall Series Finalists
Retail Marketing
Natasha Wacker: Role Play 2 medal
Sports & Entertainment Marketing
Jacob Mahner: Role Play 2 medal
Sports & Entertainment Team
Scott Fox & Jared Fabich: Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Markus Johnson & Owen White: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 1st Place
Travel and Tourism Team
Alex Lowry & Ashley Adams: Role Play 1 medal, Even Test medal, Overall Series Finalists
2018 DECA International Participants
Community Service Project Event
Abby Krueger & Lauren Rosendahl Hospitality Marketing Team Valerie Dalka & Carmen Ibarra Sports & Entertainment Marketing Team Scott Fox & Jacob Mahner Emerging Leader Conference Emma Wendt & Natasha Wacker THRIVE Academy Mason Hageny & Mathew Herman |
Accounting
Lauren Rosendahl: Role Play 1 medal, 2nd Place
Mason Hageny: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place
Apparel and Accessories Marketing
Shelby Kuehn: Overall Series Finalist
Automotive Services
Robert Ritchie: Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Business Services
Faith Bartelt: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place
Economics Test
Andy Padgett: 1st Place
Max Holperin: Overall Series Finalist
Hotel and Lodging
Haley Sisel: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 1st Place
Abby Krueger: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, 3rd Place
Human Resources
Andy Padgett: Event Test medal, Overall Series Finalist
Personal Financial Literacy
Max Holperin: Event Test medal, 2nd Place
Gunnar Millot: Role Play 2 medal, Event Test medal, Overall Series Finalist
Colton Krueger: Overall Series Finalist
Principles of Hospitality
Annika Timm: Overall Series Finalist
Principles of Business Management and Administration
Jonus Sabani: Role Play 1 medal, Overall Series Finalist
Principles of Finance
Michael Bartelt: Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Principles of Marketing
Tina Kansariwala: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Restaurant Services
Albiona Sabani: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Lance Kopplin: Event Test medal
Travel and Tourism Team
Lauren Fabich, Scott Fox: Role Play 2 medal
Lauren Rosendahl: Role Play 1 medal, 2nd Place
Mason Hageny: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place
Apparel and Accessories Marketing
Shelby Kuehn: Overall Series Finalist
Automotive Services
Robert Ritchie: Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Business Services
Faith Bartelt: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place
Economics Test
Andy Padgett: 1st Place
Max Holperin: Overall Series Finalist
Hotel and Lodging
Haley Sisel: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 1st Place
Abby Krueger: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, 3rd Place
Human Resources
Andy Padgett: Event Test medal, Overall Series Finalist
Personal Financial Literacy
Max Holperin: Event Test medal, 2nd Place
Gunnar Millot: Role Play 2 medal, Event Test medal, Overall Series Finalist
Colton Krueger: Overall Series Finalist
Principles of Hospitality
Annika Timm: Overall Series Finalist
Principles of Business Management and Administration
Jonus Sabani: Role Play 1 medal, Overall Series Finalist
Principles of Finance
Michael Bartelt: Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Principles of Marketing
Tina Kansariwala: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place
Restaurant Services
Albiona Sabani: Role Play 1 medal, Event Test medal, 2nd Place
Lance Kopplin: Event Test medal
Travel and Tourism Team
Lauren Fabich, Scott Fox: Role Play 2 medal
Medalists
Accounting Lauren Rosendahl Overall Series Finalist Automotive Services Robert Ritchie Test Business Services Faith Bartelt Role Play, Overall Series Finalist Economic Excellence Max Holperin Top 20 Financial Team Decision Making Alec Lowry and Andy Padgett Role Play Hotel and Lodging Haley Sisel Test, Role Play 1, Role Play 2, 3rd Place Personal Financial Literacy Max Holperin Test, 4th Place Principles of Marketing Tina Kansariwala Role Play Quick Service Restaurant Elliot Fehlen Overall Series Finalist Finalists (Advancing on to International Career Development Conference) Community Service Project Event Haley Sisel, Faith Bartelt, and Elliot Fehlen Second Place Professional Selling Gunnar Millot First Place Personal Financial Literacy Max Holperin 4th Place |
|
Community Service Project Event
Haley Sisel, Faith Bartelt, Abby Krueger Professional Selling Gunnar Millot Personal Financial Literacy Max Holperin Emerging Leader Conference Mason Hageny and Jonus Sabani |
|
Accounting
Leah Schindeldecker: Role Play 2 medal, Overall Series Finalist Automotive Services Robert Ritchie: Economics Test medal, Event Test medal, Overall Series Finalist Business Services Faith Bartelt: Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 1st Place Buying/Merchandising Team Gunnar Millot & Jacob Piasecki: Economics Test medal, Role Play 1 medal, Even Test medal, 3rd Place Economy Test Maxwell Holperin: 1st Place Hospitality Team Kimberly Bilogan and Eva O'Melia: Overall Series Finalist Hotel and Lodging Haley Sisel: Economics Test medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 3rd Place Emily Ditzler: Economics Test Medal, Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, 2nd place Human Resources Alison Kubeny: Economics Test medal, Role Play 1 medal, Role Play 2 medal, 1st Place Marketing Management Maxwell Holperin: Economics Test medal, Role Play 2 medal, 2nd Place Principles of Hospitality Abigail Krueger: Overall Series Finalist Principles of Finance Ellen Padgett: Role Play 1 medal, Event Test medal, 1st Place Sports and Entertainment Lucas Roberts: Role Play 1 medal Travel and Tourism Team Taylor Trachte and Brianna DeNamur: Economics Test medal, Role Play 2 medal, Event Test medal, 2nd Place |
|
Medalists
Automotive Services Robert Ritche Test, Overall Series Finalist Business Services Faith Bartelt Role Play, Overall Series Finalist Human Resources Alison Kubeny Role Play Travel and Tourism Team Marketing Event Taylor Trachte and Brianna DeNamur Test, Role Play, Overall Series Finalist Principles of Business Administration Markus Johnson Role Play Finalists (Advancing to International Career Development Conference) Community Service Project Event Alison Kubeny, Haley Sisel, and Taylor Trachte Second Place Business Services Faith Bartelt Seventh Place |
|
Community Service Project Event
Alison Kubeny, Haley Sisel, and Taylor Trachte Emerging Leader Conference Gunnar Millot |
|